NIS2: haladékot kaphatnak a cégek a biztonsági auditra
További fél év felkészülési időt kaphatnak az érintett vállalkozások, miután a szakértők szerint az eredeti határidő több okból is irreális.
További fél év felkészülési időt kaphatnak a vállalkozások a NIS2 irányelv kiberbiztonsági követelményeinek teljesítéséhez, miután az érintett kör jelzéseit követően a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) és az Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) közösen kezdeményezte, hogy a kiberbiztonsági audit elvégzésének határidejét hosszabbítsák meg - írja az SZTFH közleménye.
A jelenleg hatályos jogszabályok az arra kötelezett, hatóság által felügyelt kockázatos ágazatokban működő szervezetek számára 2025. december 31-ig teljesítendő kiberbiztonsági auditot írnak elő. Ugyanakkor az MKIK észrevétele szerint az időbeli mérföldkövek felülvizsgálata nagyban elősegítené az érintteti kötelezettségek megfelelő és eredményes teljesítését. Az SZTFH és az MKIK ezért közösen javasolta, hogy a kiberbiztonsági audit teljesítésének határideje fél évvel, azaz 2026. június 30-ig tolódjon ki.
Tavaszi mix a 2025-ös IT pangástól az interjúk evolúciójáig Ezúttal öt IT karrierrel kapcsolatos, érdekes és aktuális témát érintettünk.
Mindazonáltal a két szervezet egyetért abban, hogy az eredményes felkészülés, valamint az auditori kapacitások optimális kihasználása érdekében a kötelezettek auditorokkal való szerződéskötési kötelezettségének legkésőbbi időpontját 2025. augusztus 31. napjában lenne szükséges meghatározni. A szerződéskötés határidejét egyébként korábban egy alkalommal már kitolták a részletszabályok csúszása miatt, arra eredetileg tavaly év végéig lett volna lehetőség.
Az SZTFH ezekkel a javaslatokkal kezdeményezte a Kormánynál módosító javaslat benyújtását a digitális államhoz kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló, T/11626. számú törvényjavaslathoz kapcsolódóan.
Korábban már a NIS2 irányelv által érintett hazai vállalkozások kiberbiztonsági auditra fordított adminisztrációs terhei és költségei mérsékelten tartása, illetőleg az auditdíj maximalizálása kapcsán is hatékony és eredményes párbeszéd alakult ki az SZTFH és az MKIK között. Immáron az együttműködés keretei között a két szervezet folyamatosan egyezteti az aktuális kérdéseket, így az SZTFH a hazai vállalkozások érdekképviseleti szervezetétől naprakész visszajelzéseket kap a jelenlegi piaci helyzetről.